lørdag 16. mai 2015

OGŁOSZENIA - UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO. 24.05.2015

1.Dzisiaj kończymy tzw. okres Komunii Świętej wielkanocnej, a tym samym okres wielkanocny. 

ks. Dariusz Buras
2.16 maja br. Papież Franciszek mianował 43-letniego ks. Dariusza Burasa z diecezji tarnowskiej administratorem apostolskim Atyrau w Kazachstanie. Od dwóch lat pełnił on posługę wikariusza w naszej parafii pw.św. Olafa w Oslo. Uroczysta Mszą św. pod przewodnictwem naszego ordynariusza Bp. Bernta, w miniony piątek wyraziliśmy wdzięczność Bogu za ofiarną, kapłańską pracę dla dobra całej wspólnoty kościoła norweskiego. Jego pełna miłości posługa do ludzi wydała wiele duchowych owoców. Pamiętajmy o modlitwie za Jego nową trudną apostolską misję w Kościele kazachstańskim. Ks. Dariusz obejmie swój urząd po włoskim biskupie Adelio Dell'Oro, którego 31 stycznia br. papież powołał na biskupa Karagandy, pozostawiając jednocześnie na stanowisku w Atyrau do czasu powołania nowego rządcy tej diecezji, co nastąpiło obecnie. Ks. Dariusz Buras urodził się 16 listopada 1971 w Skrzyszowie na terenie diecezji tarnowskiej. W latach 1991-92 studiował on chemię i nauki polityczne na Uniwersytecie Wrocławskim, ale przerwał te studia i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, po którego ukończeniu przyjął 30 maja 1998 święcenia kapłańskie. Do 2000 pracował duszpastersko w swej diecezji, po czym wyjechał do pracy duszpasterskiej w Tarnopolu na Ukrainie, a stamtąd w 2002 do Atyrau w Kazachstanie. W roku akademickim 2006-07 był ojcem duchownym w Wyższym Między-diecezjalnym Seminarium Duchownym w Karagandzie. W 2007 wrócił do Polski, do pracy w charakterze dyrektora duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jednocześnie pogłębiał studia na Uniwersytecie im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, uzyskując na nim licencjat z teologii duchowości. W 2010 wyjechał do pracy duszpasterskiej w Norwegii. Ostatnio działał duszpastersko jako wikariusz parafii katedralnej w Oslo, jak również jako odpowiedzialny za stałą formację kapłanów z diecezji tarnowskiej, posługujących w tym skandynawskim kraju. Tam też zastała go dzisiejsza nominacja papieska. Administraturę apostolską w Atyrau w zachodnim Kazachstanie utworzył 7 lipca 1999 św. Jan Paweł II. Obejmuje on obszar prawie 730 tys. km kw., a więc jest ponad dwukrotnie większa od Polski. Wśród ponad 2,2 mln tamtejszych mieszkańców katolików jest zaledwie nieco ponad 2 tysiące. Mają oni do dyspozycji 6 parafii, w których pracuje niespełna 10 księży i kilka sióstr. Pierwszym rządcą tej jednostki kościelnej był ks. Janusz Kaleta, również z diecezji tarnowskiej (od 2006), który 5 lutego 2011 został mianowany biskupem Karagandy, a na jego miejsce przyszedł bp Adelio Dell'Oro z Włoch, mianowany 31 stycznia br. - jak jego poprzednik - biskupem Karagandy.

3.W naszej parafii przeżywamy dzisiaj rocznicę I Komunii Świętej – zawierzamy dzieci Jezusowi Eucharystycznemu oraz Maryi. Ponadto gościmy młode misjonarki, które w tym roku wyjeżdżają do pracy misyjnej w Sudanie. Prosimy o wsparcie tych misjonarek ofiarami modlitewnymi i materialnymi.

4.Pierwsza KOMUNIA SW: 30. Maja (sobota) godz. 11.00 oraz 31. Maj (niedziela) godz. 14.30. Próby dla polskich dzieci przed-komunijnych ze szkoły św. Suniwy: wtorek, środa : godz. 19. Spowiedź dla dzieci i rodziców w piątek od godz. 15 do. 17. Ewentualnie spowiedź również w czwartek w czasie próby.

5.Eucharystia w tygodniu wg. stałego porządku. Piątek, Sobota o 19.00 – po Mszy. św. nabożeństwo majowe i adoracja ( Kościół św. Józefa) ; Niedziela 8.00 i 14:30 – przed Mszą. św. nabożeństwo majowe( Kościół św. Trójcy).

6.W nadchodzącym tygodniu: 26 Maja przypada Dzień Matki. Módlmy się za nasze Matki dla żyjących o błogosławieństwo, a dla zmarłych o szczęście wieczne. Szczególnie polecajmy matki pokrzywdzone, osamotnione, cierpiące. W dniu 28 Maja przypada 75 rocznica bitwy pod Narwikiem. W walce uczestniczyły polskie niszczyciele ORP "Błyskawica", ORP "Burza" i ORP "Grom", a także Brygada Strzelców Podhalańskich. Wielu polskich żołnierzy oddało życie